Виена
В И Е Н А
Пратера
Намираме се пред най-стария увеселителен парк в Европа. През 1766г. Йосиф ІІ-ри открил ловен терен на това място, разположено между 2 ръкава на Дунав. В близост до града, то било ценено от виенчани като място за развлечения.
Виенското колело
Символ на австрийската столица било конструирано от английския инженер Уолтър Басет през 1897г. По време на войната през 1945г. то било разрушено, но само година по-късно се завъртяло отново. Диаметърът му е 61м., а най-високата точка е почти 65м. Колелото има 120 лъча, а от върха се открива прекрасна панорама към цяла Виена.
Паметника на освобождението
Паметника на Освобождението е издигнат след освобождението на Виена от Червената армия през 1945г. Руските военни са отговаряли за плана и изпълнението на паметника. Статуята на руския войн е 12м. висока, а колоната на която е разположена е с височина 20м.
Дворецът “Белведере”
Намираме се пред двореца “Белведере”, чието наименование в превод от италиански означава “хубав изглед”. Тази лятна барокова резиденция била построена за принц Евгени Савойски, победител над турците и “таен” император на Австрия. Архитект на сградата е Лукас фон Хилдебрант. Тя се състои от 2 части, свързани помежду си от прекрасна градина, оформена по план на бавареца Доминик Жирар. Ансамбълът бил завършен през 1725г. В горната част на двореца са се състояли празненствата, давани от принца. В долната част е била резиденцията на Евгени Савойски. След смъртта му, неговият наследник продал собствеността си на Хапсбургите. Йосиф ІІ-ри през 1777г. изложил тук императорска колекция от картини, която през 1890г. била преместена в новия културно-исторически музей на Ринга. Франсоа-Фердинанд, ерцхерцога-наследник, обитавал двореца от 1894г., но по-късно бил убит в Сараево. След това композиторът Антон Брукнър живял в крилото на пазачите до смъртта си през 1896г. В мраморната зала на двореца “Белведере” на 15-ти май 1955г. бил подписан договорът между Австрия и Съюзническите сили, с който Австрия отново станала свободна държава. Днес, целият дворец “Белведере” е на разположение на Австрийската галерия. Долната сграда помещава музеят на австрийското бароково изкуство. Той включва скулптури и картини от 17 и 18в. Музеят на средновековното австрийско изкуство е разположен в Оранжерията. Шедьоври от 2-ри до 16-ти век са изложени там. В горната сграда се помещава галерията на 19 и 20в. В нея са представени различни стилове – неокласицизъм, сецесион, стил “Луи-Филип” и най-голямата колекция от творби на Климт и Кокошка.
Площад Мария-Терезия
Намираме се на площад “Мария Терезия”, със статуята на Мария-Терезия, владетелката управлявала най-дълго империята, родила 17 деца, от които най-малката - Мария-Антоанета. Двете сгради, които обграждат площада са на Природо-научния музей в дясно и на Културно-историческия музей в ляво. И двата музея са построени през втората половина на 19в. от един и същ архитект. Затова и ги наричат музеи – близнаци.
Природонаучния музей
Във вестибюла на музея, обърнете внимание на тавана, който е украсен с “цикъла на живота”. В залите на сградата може да се проследи еволюцията на растителното и животинското царство, както и да се видят колекции от минерали, метеорити, предмети на изкуството – дело на наши предшественици. Тук се намира статуетката “Венера от Виленсдорф” – символ на плодородието. Този музей е световноизвестен.
Културно-историческия музей
Включва колекции от скулптури и предмети на декоративното изкуство. Не са за пропускане творбите на Тициан, Рафаел, Рембранд, Веласкес, Ван Дайк и др. Известни художници. Освен това в залите могат да се видят колекции от монети, египетска колекция от мумии, предмети на гръцкото, римско и ектруско изкуство. “Бъчвата за сол” на Бенвенуто Челини е много известна.
Хофбург или императорският дворец
Отделните части на Хофбурга са в различни стилове според епохата на тяхното създаване. Швейцарският портал се намира в най-старата част – в швейцарският двор, заедно с параклиса и съкровищницата с известните бижута. Новият Хофбург и външната порта /четирите лаврови клонки, на която символизират четирите съюзника на Австрийската империя – едната от които е на България/ опасват площада на героите, на който се намират паметниците на Евгени Савойски и архидук Карл. Интерес представляват лунният, слънчевият и обикновеният часовник.
Парламента
Е построен през 19в. по планове на Теофил Хансен и копира гръцкия прототип, тъй като Гърция се смята за родина на Демокрацията. Монументалната конструкция на фонтана, представлява Атина Палада. От двете страни на рампата се намират 4 бронзови статуи на укротители на коне, както и многобройни статуи на гръцки и латински учени.
Кметството
Новото кметство е завършено на 12 септември 1884г. по плановете на Шмит, 200 години след освобождаването на Виена от турците.На върха на неоготическата сграда се намира “медния човек на кметсктвото”, който е висок 3м. Над портала се намират релефи на император Франц-Йосиф І-ви, Рудолф Хапсбург и на дук Рудолф Щифлер.
Вотивкирхе
Или църквата “Св.Вита” е построена като благодарност за неуспеха на един атентат над император Франц-Йосиф І-ви от анархиста Либеки. Тя е завършена през 19в. Благодарение на вградения варовик, външността на църквата има магнетичен ефект, когато е осветена от луната. Наричат я още дантелената църква.
Паметника на Йохан Щраус
Построен от Едмонд Хелмер. Очарователните нимфи на Дунава танцуват около статуята на краля на виенския валс, който е роден през 1825г. във Виена. В своя живот той завършва 496 произведения с непреходна стойност, едно от който е валсът на синия Дунав.
Операта
Построена през 19в. в стил френски ренесанс. В началото сградата въобще не се харесвала и дори се смятала за грозна. Архитектът и не издържал критиките и се обесил без да дочака първото предсавление. Откриването на операта било с “Вълшебната флейта” на Моцарт. През 1945г. сградата била разрушена и възстановена 10г. по-късно за представянето на “Фиделио” от Бетовен. Луксозната вътрешна украса създава прекрасен декор за ежегодния оперен бал.
Университета
Основан от дук Рудолф ІV-ти (латинското име на университета е Alma Mater Rudolfina). Новата сграда е построена през 19в. Паметник на кмета Либенберг се намира пред университета и напомня, че през 1683г. кметът Либенберг здащитава начело на студентите Бастиона и умира на полето на честта.
Театърът
Основан през 1778г. по начало се намирал на площад Сен Мишел, но е преместен по-късно в новата сграда, конструирана от Семпер. Скулптурите по фасадата представляват изображения на поети и други видни източници. Театърът изгорял през 1945г. и бил реконструиран през 1955г.
Дворецът “Шойнбрун”
Дворецът “Шойнбрун” е бил лятната резиденция на Хапсбургите. През 1619г. император Матиас открил по време на лов в тази местност, много хубав фонтан – Шонер брунен, който дал и името на двореца. Но Мария – Терезия е била тази, която поръчала построяването на този прекрасен замък, който е трябвало да затъмни даже Версай, но в крайна сметка бил избран по-скромен вариант по финансови причини. Дворецът е в бароков стил, а вътрешността е украсена в стил рококо – любим на кралицата. В “Шойнбрун” са се състояли сватбите на Йосиф ІІ-ри и Йосиф Баварски. Тук се ражда и умира Франц-Йосиф. Последния император на Австрия Чарлс І-ви се отказал тук от трона през 1918г. и така сложил край на монархията в страната. От 1945г. замъкът става държавана собственост. Паркът на “Шойнбрун” е един от най-хубавите в Европа. Съвременният му вид е от 18в. Преди това тук е имало градина във френски стил.
Зоолгическата градина
Зоологическата градина на “Шойнбрун”, която също ще посетим е най-старата в света и единствена барокова менажерия. Построена е през 18в. по заповед на Йосиф І-ви – съпруга на Мария-Терезия. Първите животни са подаръци от приятелските кралски семейства: турският посланик изпраща камила, след това пристига носорог от Холандия и малко по малко зоолгическата градина се напълнила. Но първото животно в нея е било жираф.
Глориетата
Мемориален паметник на загиналите австрийски войници. По начало на това място е трябвало да бъде построен двореца.
Сецесион
Сградата “Сецесион” е построена през 1897г. от артисти, които се отрекли от традиционния академизъм. Тук са изложени творби от това ново течение наречено “Сецесион”. Тук са подредени произведения на Хофман, Климт и други известни представители на новото изкуство. Бронзовия купол представлява – преплетени лаврови клончета. Виенчани го наричат “Зелката”.